Rodzaje oraz zastosowanie łuparek do drewna

Łuparka to użyteczne urządzenie mechaniczne, które znacznie ułatwia proces dzielenia kloców drewna na mniejsze kawałki - dzięki łuparce możliwe jest ich szybkie i sprawne rozłupywanie oraz rozszczypywanie. W zależności od przeznaczenia łuparki oraz od oczekiwanej mocy przerobowej tego urządzenia, poddaje się je podziałowi - w efekcie wyróżnia się ich kilka rodzajów, z których każdy różni się od pozostałych możliwościami, a więc i parametrami takimi jak typ napędu czy moc.

Oto trzy główne rodzaje łuparek:

Rodzaje łuparek - różnice w budowie

klin łuaprki hudraulicznejKażda łuparka do drewna posiada napęd, ale w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika, widoczne są konkretne różnice w budowie tych urządzeń. Dla przykładu - istnieją modele wyposażone w napęd działający dzięki silnikowi elektrycznemu z kołem pasowym bądź napęd w postaci ciągnika rolniczego, działający w oparciu o wał odbioru mocy (WOM).


Główną różnicą między poszczególnymi rodzajami łuparek jest ich zasada działania, choć w przypadku łuparek kinetycznych i hydraulicznych jest bardzo podobna: kloc jest dociskany do klina który rozłupuje go na części, to znacząco różnią się one w budowie. Łuparki świdrowe natomiast działają na zupełnie innej zasadzie, gdyż operator dociska lekko kloc do świdra po czym świder sam zaczyna go na siebie wciągać i rozłupywać na części. W zależności od mocy zastosowanego napędu oraz średnicy świdra w przypadku łuparek świdrowych zależy z jakimi klocami łuparka do drewna da sobie radę.

Łuparki świdrowe - zasady działania

Łuparki świdrowe to typ, z którym spotykamy sie najczęściej i to one cieszą się największą popularnością. Wynika to z jej budowy, możliwości i obsługi - zbudowana jest ona z prostego, ale funkcjonalnego zestawu bazowego, na który składają się:

  • łożyska z wałkiem - solidna zabudowana piasta bądź łożyska samonastawne
  • świder o odpowiedniej średnicy - o średnicy od 60 do 170 mm, który dobiera się biorąc pod uwagę wielkość kloców jakie będą poddawane procesowi rozłupywania
  • stół roboczy - solidna podstawa, na jakiej opiera się cała konstrukcja łuparki.

Łuparka świdrowa to urządzenie, które działa dzięki wykorzystaniu ruchu obrotowego - nie bez znaczenia jest również specjalna konstrukcja wspomnianego wcześniej świdra służącego do rozłupywania kloców drewna.

Łuparki Kinetyczne - zasady działania

Łuparki kinetyczne pozwalają na szybkie i efektywne łupanie drewna, bowiem w tych modelach wykorzystuje się jak sama nazwa wskazuje moc energii kinetycznej. Użytkownicy zwykle cenią sobie łuparki kinetyczne ze względu na ich cichą i szybką pracę.

Ten typ łuparki działa w oparciu o system kół zamachowych - do specjalnie zamontowanego klina dociskany jest kloc, który ma zostać poddany obróbce. Dzięki jej zróżnicowanej mocy napędu, a więc zmieniającej się sile nacisku może być wykorzystywana w warunkach domowych - dla takich potrzeb w zupełności wystarczy łuparka o nacisku 5 ton, natomiast w produkcji przemysłowej może to być nawet do kilkudziesięciu ton.

Łuparka kinetyczna automatycznie po rozłupaniu cofa mechanizm dociskający - dzięki temu łuparka charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Szybkość łupania kloców drewna, jaką oferuje łuparka kinetyczna porównywana jest do szybkości łuparki świdrowej.

Łuparki hydrauliczne - zasady działania

łuparka hydrauliczna rozłupuję kloc drewnaŁuparki hydrauliczne są bardziej zaawansowanym typem tego urządzenia – to dobre urządzenie do zastosowania w dużych gospodarstwach, jak i zakładach przemysłowych, gdzie łupiemy naprawdę duże kloce i prędkość łupania nie jest tak istotna.

Z ich wyższym poziomem zaawansowania w parze idzie oczywiście znacznie wyższa cena.

  • łuparka hydrauliczna działa podobnie jak wspomniana wyżej kinetyczna - drewniane kloce poddawane obróbce również są dociskane do specjalnego klina, jednak różnica polega na wykorzystywaniu pompy hydraulicznej, która jest napędzana silnikiem oraz siłownika
  • jej zadaniem jest pompowanie oleju i przesuwanie tłoka w siłowniku, który dociska kloce
  • gdy olej zostanie podany na drugą stronę tłoka rozpocznie się cofanie mechanizmu dociskającego i przygotowywanie się do kolejnej operacji łupania.

Różnice w odniesieniu do pozostałych widać już na poziomie budowy, bowiem każda łuparka hydrauliczna składa się z następujących elementów:

  • silnik (spalinowy bądź elektryczny),
  • siłownik,
  • pompa hydrauliczna,
  • klin rozłupujący drewno.

Niestety z uwagi na tę skomplikowaną budowę, ten typ łuparki należy do najwolniejszych.

Zastosowanie łuparek do drewna

Zastosowanie łuparek różni się w zależności od ich poziomu zaawansowania i wspomnianej siły nacisku. Niemniej jednak przede wszystkim przydają się w obliczu zadań takich jak:

  • przygotowanie drewna na opał
  • porządkowanie ogrodu
  • użyteczność w usługach, tartakach i przy wiatrołomach

Jak zostało to już niejednokrotnie wspomniane - łuparki stosuje się zatem zarówno w przydomowych warsztatach, chociażby do rozłupywania drewna na opał, jak i w zakładach obróbki drewna czy też przedsiębiorstwach produkcyjnych. W każdym wypadku zastępują one tradycyjną siekierę bądź piłę mechaniczną, co pozwala na zwiększenie mocy przerobowej oraz skrócenie czasu obróbki drewna.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 310 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Obsługa profesjonalna, natychmiastowa wysyłka. Polecam w 100℅
2024-07-07
Zamówienie zrealizowano terminowo i szybko. Dostawa po uprzednim powiadomieniu telefonicznym.
pixelpixelpixelpixelpixel