Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Obsługa łuparki i zasady bezpieczeństwa

O czym należy pamiętać podczas łupania drewna

Kiedy już zmontujemy swoją łuparkę świdrową, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zacząć z niej korzystać. Musimy jednak nauczyć się jej prawidłowej obsługi, tak by nasza praca przebiegała sprawnie, ale i bezpiecznie, co powinno być dla nas priorytetem przy obróbce drewna.

Rozpoczynając pracę, musimy upewnić się, że KLIN* jest odpowiednio zamontowany (Rys. 1), a nasza łuparka posiada wszystkie potrzebne osłony do części ruchomych. Kiedy już to zrobimy, możemy przystąpić do podłączenia naszej łuparki do źródła zasilania, którym może być ciągnik lub silnik elektryczny, w zależności od tego, na co się zdecydujemy.

Montaż klina łuparki świdrowejRys. 1

* KLIN jest bezwzględnie wymagany do zachowania bezpiecznej pracy łuparki świdrowej gdyż zapobiega on obracaniu się kloca drewnianego podczas rozłupywania. W przypadku obrócenia kloca poszczególne elementy łuparki mogą ulec uszkodzeniu (rys. 2). Przed zamontowaniem klina nie należy uruchamiać łuparki!

Jak prawidłowo ustawić kloc drewna podczas łupania

Po podłączeniu i uruchomieniu łuparki, możemy rozpocząć obróbkę drewna. Pierwszym krokiem jest oczywiście przetransportowanie kloca i ustawienie go w odpowiedniej pozycji (Rys. 2). Wiele osób na początku popełnia podstawowy błąd, próbując łupać kloce ustawione poziomo, w pozycji, w której z uwagi na działające ogromne siły możemy uszkodzić poszczególne elementy łuparki takie jak łożyska, wałek lub świder, jak również w najgorszym wypadku możemy zniszczyć całą łuparkę. Prawidłowym ustawieniem jest ułożenie kloca pionowo w taki sposób, by odcięta (płaska) część przylegała do stołu, dzięki czemu łupane drewno będzie mogło rozchodzić się swobodnie na boki.

Prawidłowe ustawienie kloca do łuparki świdrowejRys. 2

Po prawidłowym ułożeniu kloca ostrożnie pchamy go po stole w kierunku świdra, do tego celu nasza łuparka musi być wyposażona w metalowe ramie które zapewni nam bezpieczeństwo. Nie należy dociskać kloca do świdra rękoma, zwłaszcza trzymając ręce po bokach kloca, gdyż w przypadku jego poderwania lub obrócenia może przygnieść nasze palce. Kiedy tylko odłupiemy pierwszy kawałek, z zachowaniem należytej ostrożności odrzucamy go na bok i cofamy kloca, powtarzając procedurę do momentu rozłupania go na tyle kawałków, na ile potrzebujemy. Warto pamiętać o przygotowaniu sobie przed rozpoczęciem pracy miejsca, na które będziemy odrzucać rozłupane kawałki drewna, a także o zaopatrzeniu się w rękawice do pracy oraz okulary ochronne.

Jeżeli zastosujemy się do powyższych wskazówek, a także podstawowych zasad BHP, praca z łuparką będzie nie tylko efektywna i bezpieczna, ale też bardzo przyjemna i pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu i energii.

Zobacz artykuł: Jak zbudować łuparkę świdrową do drewna?

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 281 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-08
Szybko i zgodnie z zamówieniem - polecam
2024-02-27
wszystko OK
pixelpixelpixelpixel